Ma Magyarországon a lakosság közel fele küzd a bőrgomba tüneteivel, a körömágyon megjelenő fertőzés elterjedése 15-50 százalékos. Vagyis nagy esély van rá, hogy legalább egyszer életében mindenki átesik egy ilyen problémán, amely elhanyagolt esetben súlyos szövődményekhez is vezethet, a szakszerű kezelés döntő jelentőségű.
Amíg az emberek természetes alapanyagú cipőkben, esetleg mezítláb jártak, szinte ismeretlen volt a gombásodás, mint népbetegség. A modern, szintetikus, rosszul szellőző cipők és nylon zoknik, harisnyák viszont ideális körülményeket teremtenek a kórokozó elszaporodásához, amely a meleg, párás, sötét helyeket kedveli.
Ráadásul számos olyan hajlamosító tényező elősegíti a köröm- és bőrgomba megtelepedését:
A bőrgomba megjelenhet testszerte bárhol, a körömgomba megjelenési helye a köröm. Kezelése különösen fontos, hiszen enélkül kaput nyithat a bőrön a fertőzések felé, amelyek később esetleg súlyosabb betegségekhez vezethet, mint az ekcéma, az orbánc, a nyirokérgyulladás. Épp ezért már korai stádiumban érdemes felkeresni a bőrgyógyászt, aki a tünetektől függően javasolhat külsődleges, vagy súlyosabb, főleg körömgombás esetben szájon át szedhető gyógyszerelést is.
A recept nélküli szerek nem mindig jelentenek elégséges megoldást. A nehezebben orvosolható körömgombásodás korrekt diagnózisához ma már rendelkezésre áll mikroszkópos és tenyésztéses technika is. Ilyenkor a kórokozót a minta tenyésztésével határozzák meg, így a gyógyszerelés sokkal célzottabbá válik és a rendelkezésre álló jó hatású gombaellenes tablettákat a tenyésztési eredmény birtokában szedhetjük.