A kolonoszkópia olyan vizsgálat, amely a vastagbél területén jelentkező problémák felismerésére, esetleg azok kezelésére is alkalmas – a gyomortükrözéshez hasonlatosan. Tapasztalt gasztroenterológus főorvosunk rendelésén a vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) vizsgálat bódításban is elvégezhető!
Az 50 év feletti népesség felét érinti a divertikulózis nevű állapot, amely a vastagbél falán kitüremkedő képletek jelenlétére utal.
80 év fölött már 70 százalékos az érintettség, és a fiatalabb korosztály is egyre nagyobb mértékben érintett.
A fő oknak a rostszegény táplálkozást tekintik, amelyhez örökletes adottságként szöveti gyengeség is társulhat. Ez az állapot igen gyakran tünetmentes, előfordulnak azonban enyhe tünetek, mint az alhasi fájdalom, amely jellemzően baloldalra koncentrálódik és gyakran a szelek távozása után megszűnik.
A székelürítési szokások megváltozása is gyanúra adhat okot, gyakran székrekedés, ritkábban hasmenés jelentkezik. Ijesztőbb jelenség lehet, ha kisebb a széklet kisebb vérdarabokat tartalmaz. Az ilyen jellegű forrása a divertikulumokban pangó székletmaradék, amely gyulladáshoz vezethet. Ilyenkor beszélünk divertikulitisz nevű betegségről.
A vastagbél ilyen irányú elváltozásait (több más elváltozás mellett) a kolonoszkópia képes feltárni és szükség esetén a gasztroenterológia kezelni.
Átlagosan 8 ezer új vastagbélrákot és végbélrákot fedeznek fel egy évben, ám mivel a betegség általában hosszú évek alatt alakul ki, majd okoz tüneteket, akár 40-50 ezren is élnek közöttünk, akikben egy vastagbéltükrözés már ma felfedné az egyszerűen megszüntethető rákmegelőző állapotot vagy a jól gyógyítható, kezdeti stádiumú daganatot.
A kolonoszkópia ugyanis kettős célt szolgál: láthatóvá teszi az esetleges elváltozásokat (például kinövés, daganat, fekély, vérzés), és egyes esetekben lehetőség van az probléma kezelésére is. Így többek közt eltávolíthatók a rákmegelőző állapotot jelentő polipok.
Kolonoszkópia előtt általában izomba injektált kétféle fájdalomcsillapító, nyugtató adható (bár a legalsó szakasz vizsgálatakor ez el is hagyható), maga a vizsgálat bal oldalfekvésben történik.
Az endoszkóp csövét a végbélen keresztül vezetik a vastagbélbe egyidejű levegő befúvással, ami nyomó érzést, görcsöt okozhat a hasban. A fájdalmat jelezni kell az orvosnak! Az eszköz ez esetben is láthatóvá teszi a bélszakasz képét, amelyről állókép is készíthető.
A sikeres kolonoszkópia vizsgálat feltétele a vastagbél tisztasága, így az előkészítés elengedhetetlen része a folyamatnak – amiről feltétlenül konzultálni kell az orvossal. Ha ő másképp nem rendeli, akkor a vizsgálat tervezett ideje előtt két nappal csak pépes ételt szabad fogyasztani, ami mellett nagy mennyiségű folyadékot szükséges inni (akár szűrt húslevest, teát, édesített italt).
A vizsgálat előtt egy nappal bőségesen igyon folyadékot, majd délután vegyen be hashajtót (amit orvosa ajánl). A kolonoszkópia vizsgálat időpontja előtt 5-6 órával ismételt hashajtó bevétele szükséges bőséges folyadékkal. Ha az orvos úgy ítéli meg, akkor a hashajtást beöntéssel is ki lehet/kell egészíteni. A fentiek betartásával a vastagbél nagy valószínűséggel kitisztul.
A kolonoszkópia vizsgálat után ajánlatos egy ideig pihenni, ha nyugtatót is kapott, fontos kerülnie a vezetést! A vizsgálat eredményeiről még aznap tájékoztatják. Ha szöveti mintavétel (biopszia) is történt, annak eredménye megközelítőleg két hét múlva érkezik meg.
Ha hasi fájdalom, láz vagy vérzés a jelentkezne végbélből, azt személyesen jelezze mihamarabb az orvosának!
Kolonoszkópia előtt tájékoztassa orvosát: