Endokrinológia

Pajzsmirigy alulműködés

<< Vissza

A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák, így a pajzsmirigy alulműködés nagyon sokakat érintenek. A változatos tünetek hátterében álló betegségek felfedezésének egyik sarokpontja az pajzsmirigy vizsgálat ultrahanggal.

Pajzsmirigy vizsgálat: az anyagcsere irányítója

A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Az általa termelt hormonoknak jelentős szerepe van a szervezet anyagcsere folyamatainak megfelelő működésében. Optimális működésének felborulása olyan szerteágazó tüneteket okozhat, melyek forrása sok esetben nem egyértelmű.

Gyakori probléma többek között az indokolatlan hízás vagy a fogyás, a tünetekből fakadó rossz közérzet, az állandó fáradtság, idegesség, álmatlanság. Mindez természetesen negatívan befolyásolja a beteg teljesítő képességét, munkavégzését, a hangulati változások a szociális életre is kihatnak.

Számos népbetegség hátterében is sok esetben a pajzsmirigy működésének zavara, sok esetben pajzsmirigy alulműködés áll. Akár szívritmuszavarok, magas koleszterinszint, lelki panaszok (pánik tünetek, depresszió, labilis lelkiállapot), és elhízás is kialakulhat a mirigy megzavart működése miatt.

A szülések 10-17 százalékában a szülést követően 2-6 hónap múlva pajzsmirigy-gyulladás fejlődhet ki, amelynek jellegzetes, sokrétű tüneteit ritkán észlelik: erős szívdobogás, idegesség, gyengeség, kimerültség testsúly-növekedés, elhízás, hajhullás a leggyakoribb jelek.

A pajzsmirigy betegségei gyakori okai a terméketlenségnek, a vetéléseknek, menstruáció zavaroknak.

A pajzsmirigy alulműködés tünetei

Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető.

A pajzsmirigy alulműködés komolyabb formájában az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó.

Pajzsmirigy alulműködés esetén a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki.

A pajzsmirigy alulműködés pontos diagnózisa

A pajzsmirigy alulműködés vizsgálat során elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata, valamint mindenképpen meg kell ejteni a vér elemzését is. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, illetve a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben szakorvos (endokrinológus) feladata.

A pontos diagnózisát segíti az ultrahang vizsgálat, melynek során a pajzsmirigy lebenyeinek méretét, szerkezetét, erezettségét, a nyaki nyirokcsomókat vizsgálják. A fájdalommentes pajzsmirigy vizsgálat kitűnően alkalmas arra, hogy a pajzsmirigy esetleges göbös elváltozásait, cisztákat, gyulladásos folyamatokat keressen vele a szakember.

A vizsgálathoz nem szükséges semmiféle előkészület, a betegnek mindössze a nyakát kell szabaddá tennie, amíg hanyatt fekszik a vizsgálóágyon. A nyak bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be, az orvos pedig ráhelyezi a vizsgálófejet a nyakra. A vizsgálófejet mozgatva a szakember képet alkot a pajzsmirigy két lebenyéről, ezt a képernyőn kimerevítheti, nagyíthatja és lemérheti az ott látott képletek méreteit, ill. a képet ki is nyomtathatja.

Előfordulhat, hogy a pajzsmirigy vizsgálat során felfedezett eltérések miatt szövettani mintavétel, vagyis biopszia javasolt. Ez egy tűszúrással járó módszer, amelynek révén eldönthető, hogy a felfedezett elváltozás jó- vagy rosszindulatú-e. Fontos tudni, hogy a pajzsmirigy alulműködés idejében felfedezve jó hatásfokkal gyógyítható, illetve a tünetek szinte teljesen megszüntethetők.

Pajzsmirigy alulműködés

Pajzsmirigy túlműködés

PCOS / policisztás ovárium szindróma

Kapcsolódó áraink

Endokrinológia
Szakorvosi vizit30 000 Ft
Szakorvosi kontroll vizit (3 hónapon belül)25 000 Ft
Szakorvosi kisvizit csak az orvos kérésére ismétlődő kontroll esetén 21 000 Ft
Szakorvosi telefonos konzultáció25 000 Ft
Aspirációs citológia55 000 Ft
Receptírási díj - vizit nélkül csak visszatérõ pácienseknek5 000 Ft
Egy vizit tartalma: Anamnézis felvétele, kórtörténet átbeszélése, eddigi leletek értékelése, fizikális vizsgálat, szükséges vizsgálatok kiírása, konzíliumok kérése, terápiás és életviteli javaslat, receptírás. A vizit idõtartama: 15-30 perc