Fájdalmatlan, korlátlanul ismételhető és szakértő kezekben rendkívül sok mindenről árulkodik a hasi ultrahang vizsgálat, amely gyorsan fényt deríthet különböző problémák, tünetek okára.
Az ultrahang vizsgálat teljesen fájdalom- és kockázatmentes képalkotó eljárás, amely nagyon pontos információt ad, és korlátlanul ismételhető. A zselés anyaggal bekent vizsgálófejet a vizsgálandó szerv fölé illesztik, miközben a fej ultrahangokat bocsát ki és felfogja a szervek által visszavert hangokat. Ezeket a hangokat végül egy számítógép alakítja látható képpé.
A hasi ultrahang vizsgálat során a hasüregi és kismedencei szerveket vizsgálják, nem elsősorban az üreges szerveket, vagyis nem a gyomrot és a beleket, hanem a májat, epehólyagot, hasnyálmirigyet, lépet és veséket, és a kismedencében található húgyhólyagot, méhet, petefészkeket, illetve a prosztatát.
A hasi ultrahang választ adhat a hasi fájdalmak okára, de epe- és vesekövek, húgyúti kövek, a különböző szervek megnagyobbodása is kimutatható vele. A hasi ultrahang vizsgálat során fény derülhet a daganatos betegségek áttéteire, a hasüregi folyadék- vagy gennygyülemekre, és vérzésekre.
Hasi ultrahang vizsgálattal többek közt az alábbi szervek vizsgálhatók:
Máj és epe
A hasi ultrahang vizsgálat a májban felfedhet bizonyos jóindulatú változásokat, és daganatokat is, amelyek kiindulhatnak elsődlegesen a májból, de gyakrabban a szervezet más helyén kialakult rosszindulatú elváltozások áttétei. Az epeút-rendszer, az epevezetékben és epehólyag is remekül áttekinthető hasi ultrahang segítségével, így fény derülhet esetleges daganatra, illetve az epehólyagban találhat kőre, kövekre.
Hasnyálmirigy
A hasi ultrahang vizsgálat jól láthatóvá teszi a hasnyálmirigy alakját, nagyságát, szerkezetét és fel tudja deríteni az abban zajló esetleges kóros folyamatokat, és azok elhelyezkedését. Nem ritkák a krónikus és akut gyulladásos betegségek, amelyek után kialakulhatnak ciszták a mirigy állományában. Az esetlegesen előforduló daganatos elváltozásokra is fény derülhet a hasi ultrahang vizsgálaton.
Vesék
Deréktáji panaszok, vizelési panaszok esetén feltétlenül indokolt a hasi ultrahang vizsgálat. A vesemedence elhelyezkedése és tágassága is jól vizsgálható. Ez utóbbit illetően fontos tudni, hogy a tágasság nem kóros-e, mert ha az, akkor a vizelet elfolyásában – a vesékből a húgyhólyagba, vagy a húgyhólyagból a külvilágba – valamilyen akadály, kóros folyamat feltételezhető.
Ilyen esetben a felmerülő okok további tisztázására is alkalmas a hasi ultrahang vizsgálat. A vesemedencében előfordulhatnak kövek, és ritkábban daganatos folyamat is kialakulhat – ezek is jól detektálhatók.
Húgyhólyag
A húgyhólyag alakja nagysága és szerkezete hasi ultrahang vizsgálattal jól mérhető, valamint megállapítható az is, hogy spontán vizelést követően a tartalma teljes mértékben, visszamaradó vizeletmennyiség nélkül képes-e kiürülni. A hólyagban visszamaradó vizeletmennyiség oka férfiaknál leggyakrabban prosztata túltengés.
A várt terhesség be nem következésének számos oka lehet, amelyek esetleg a cikluszavarokra vezethetők vissza. Ezek hátterében többek közt olyan jelenségek állhatnak, mint a fizikai vagy lelki hatások vagy éppen a táplálkozás. Ha tehát a szervezetben felborul a kényes egyensúlyi állapot, a ciklus akár hosszabb-rövidebb időre ki is maradhat.
Mindenkinél előfordulnak úgynevezett anovulációs ciklusok is, amikor nincs peteérés, de a menstruáció ugyanúgy megjelenik. Ha ez többször előfordul, az ultrahangos monitorozás segít megmondani, vajon van-e éppen érett petesejt, vagyis van-e esélye a teherbe esésnek.
Mivel a fogamzás elmaradása (infertilitás) mindkét fél részéről kivizsgálást igényel, első lépésként érdemes egy fájdalmatlan, mellékhatás-mentes hasi ultrahang vizsgálatot végeztetni.
A kismedencei és hasi ultrahang vizsgálat előtt 6 órával nem szabad enni, és inni is csak szénsavmentes vizet javasolt. A húgyhólyag teltsége fontos a kismedencei ultrahang megítélésében.