Cukorbetegek, allergiások is jól érezhetik magukat karácsonykor, sőt, egy kis odafigyeléssel még az ilyentájt gyakoribb balesetek is elkerülhetők.

Konyhai praktikák – nem csak cukorbetegeknek

Akár csak a vonalainkat szeretnénk megőrizni, akár a diabétesz miatt kell tudatosnak lenni, az ünnepek alatt is érdemes kíméletes és energiaszegény főzési, sütési praktikákat alkalmazni.

Dr. Marton Anna, a Springday Medical belgyógyász, diabetológusának tanácsai:

 

  • Kerüljön zsírszegény, fehér hús a tányérra és a hallal sem szükséges megvárni a gyertyagyújtást. A tengeri halak omega-3 zsírsav tartalma a szív- és érrendszerre is pozitívan hat. Ugyanakkor a vörös hús sem ellenség, mértékkel szükség van rá a vas, B12 ellátás miatt.

 

  •  A húsok paníros rántása rengeteg olajat szív fel, így jelentősen növeli az energiatartalmat. A natúr húsok hirtelen kisütve és párolt zöldségekkel tálalva ízletes és egészséges alternatívát jelenthetnek.

 

  • Ha a burgonyát készítünk, félig főzzük meg héjában, majd megpucolva, szeletelve tegyük tepsibe, ízlés szerint bőven fűszerezzük és pár csepp olajjal lelocsolva süssük pirosra. Így elkészítve lassabban emeli a vércukorszintet.

 

  •  A salátákhoz, habaráshoz zsíros tejföl helyett érdemes kefírt vagy görög joghurtot használni, így szintén csalhatunk a kalóriákkal.

 

  • A desszert kérdésében hozzunk kompromisszumot: mivel a bejgli kötelező, készítsük édesítőszerrel. Szerencsére egyre több természetes édesítőszer, növényi kivonat áll rendelkezésünkre, a steviatól az eritritolon át a kókuszvirág- és a nyírfacukorig. Bár ezek sajnos jóval drágábbak, mint a hagyományosan ismert cukor, de egészségesebbek, mint mesterséges társaik. A nyírfacukor azért különösen ajánlott a hagyományos cukorral szemben, mert nagyon alacsony a glikémiás indexe. Ez azt jelenti, hogy nem okoz hirtelen és nagy vércukorszint-ingadozást, ami nem csak a cukorbetegeknek hasznos.

 

  •  Csak jelképesen legyen szaloncukor és habcsók a fán, így nem fogjuk dézsmáljuk a díszítést. Jó program lehet a gyerekeknek is, ha édesség helyett pattogatott kukorica-girlandot készítünk.

 

  •  A szokásosnál több evés megemeli a vércukrot, ezért a trakták után sétáljunk! Próbáljuk az étkezéseket a megszokott időpontokhoz legközelebb tartani, de ha ez csúszik, akkor ne felejtsünk bekapni egy kis rágcsálnivalót.

Óvatosan a koccintással!

  • Csak mértékkel igyunk alkoholt és gyakran kortyoljunk vizet! Ha étkezés előtt fél órával megiszunk egy nagy pohár vizet, telítettebbnek érezzük magunkat. Ráadásul a víz hígítja a vérben a cukorkoncentrációt, azaz a vércukorszintet csökkenti.

 

  • A sör, bor, pezsgők emelik a vércukrot, ezért nem plusz étkezésre van mellettük szükség, hanem ellenkezőleg: be kell számítani őket a bevitt szénhidrátmennyiségbe.

 

  •  Az édes vagy keserű likőrök egyaránt cukorbombák, csak szénhidrátmentes menü után egészen kis mennyiségben fogyaszthatók.

 

  • A diófélék (mandula, dió, mogyoró, stb.) es a mák magas magnéziumtartalmával ellensúlyozza az alkohol magnéziumcsökkentő hatását, ami kompenzálatlanul szívritmus-zavarhoz vezethet, akár egészséges embereknél is.

A cukorbetegek tervezzenek előre!

Az ünnepek alatt se hanyagoljuk el a vércukorszint mérését, sőt, ha többször, vagy a szokásostól eltérő időpontokban eszünk, mérjünk gyakrabban. Készüljünk fel az ünnepi időszakra elegendő mennyiségű inzulinnal, tesztcsíkkal és/vagy gyógyszerrel.

  • Karácsonykor könnyen fény derülhet az ételallergiákra, ugyanis az ünnepi menü számos olyan elemet tartalmaz, ami allergizálhat. Ilyen például a dió, a földimogyoró, a mandula és az ezekből készült mézeskalács, marcipán. A csípős aromájú fűszerek is okozhatnak allergiát, mint a szegfűszeg vagy a fahéj. A magas hisztamintartalmú ételek, mint a savanyú káposzta, füstölt áruk, sörök, borok sokak számára szintén nem tolerálhatóak, ahogyan a gyakoribb tej-, liszt- és tojásallergia vagy intolerancia is okozhat gondot. Akik ismerik az allergiájukat, feltétlenül hívják fel erre a figyelmet az asztalnál, akik pedig allergiára hajlamosak, óvatosan kóstolgassanak!

 

  • Kevésbé lehet elkerülni a gombákat, amelyek ugyanúgy terjednek a levegőben, mint a pollenek. Mivel a gombaspórák különösen szeretnek megtelepedni az nedves örökzöldeken, koszorúkon, potpourrin, ezek karácsonykor kellemetlen tüneteket okozhatnak a penészgomba allergiásoknál, akiknek jobb megoldás lehet a műfenyő. Ez utóbbit sem szabad azonban elhanyagolni, mert a por is allergizálhat, ha viszont nedvesen tesszük el, ezen is megtelepedhet a gomba.

 

  • A poratkák elkerülése igazán nehéz feladat a házipor-allergiásoknak, így az ünnepek alatt is csak arra érdemes figyelni, hogy kerüljük a bolyhos játékokat, és tartsuk tisztán a kárpitos bútorokat.

 

  • Télen a máskülönben kint tartott háziállatok is okozhatnak allergiát, ha bent tartózkodnak. A rokonok kiskutyáját vagy cicáját pedig nem lehet száműzni a mi kedvünkért. Rövidtávon megoldást jelenthet a gyakori kézmosás, a lakás sűrű porszívózása, felmosása, és a kisállat fürdetése.

 

  •  Az illatosított gyertyák kémiai anyagai is okozhatnak vérbőséget az orrban, tüsszögést és orrfolyást váltva ki. A paraffintartalmú gyertyák a legveszélyesebbek, használatuk akár asztmás rohamot is provokálhat. Ha karácsonykor mégis meggyújtjuk, szellőztessünk gyakrabban!

 

  • Mindezek mellett ma már elérhető olyan, a nyugati orvoslást a természetgyógyászattal ötvöző módszer, amellyel akár gyógyszerek nélkül is megszabadulhatunk az allergiától.