A menopauza egy folyamat, amely során a petefészkek működése fokozatos leáll, a női ciklus szabálytalanná válik, a hormonértékek széles határok közt ingadoznak, majd az ösztrogénhormon termelődése be is fejeződik. Az esetleges kellemetlenségek speciálisan képzett nőgyógyász segítségével orvosolhatók.
Normális esetben a változókor 45 éves kor után kezdődik. Tíz évig is eltarthat úgy, hogy az utolsó menstruáció általában az 50. év körül jelentkezik. Ha a menopauza még 40 éves kor előtt fellép, korai klimaxról beszélhetünk. A dohányzáson kívül erre hajlamosíthat még a stressz, a soványság, illetve a gyermektelenség.
A menopauza időszakát kellemetlen, vagy akár súlyos tünetek is kísérhetik, mint például a hőhullámok, az éjszakai izzadás, az alvászavarok, a vizelettartási- és hangulatzavarok, a hízás és a vaginális diszkomfort. Ugyanakkor a menopauza lelki problémái nem magyarázhatók pusztán a hormonális változásokkal, hiszen ilyenkor sok nőnek a nőiséggel kapcsolatos félelmeivel is meg kell küzdenie. Változatos hangulatzavarok jelentkezhetnek a nyomott hangulattól kezdve, az ingerlékenységig, a szorongásig, az érdeklődés és a szexuális vágy hiányáig, illetve a tartós fáradtság érzésig. Súlyos esetben akár depresszió is felléphet, amelyre a tartós örömtelenség, a koncentrációs- és alvászavar, illetve az étvágytalanság vagy éppen a falánkság hívhatja fel a figyelmet.
Mivel a menopauza okozta testi tünetek jó része az ösztrogénhormon hiányának köszönhető, súlyos kellemetlenségek esetén mindenképpen érdemes elgondolkozni ennek, és más hormonoknak a pótlásáról. Mielőtt erről döntés születne, a páciensnek mindenképpen szükséges részt vennie egy szakorvosi vizsgálaton, EKG-n, vérvételen, testsúly- és csontsűrűség mérésen, ultrahang vizsgálaton, illetve ha indokolt, más vizsgálatokon is. A hosszú távú egészségét és a kellő információkat figyelembe véve, az érintettnek és a szakorvosnak együtt kell meghoznia a döntést, amelynek fő törekvése a legkisebb, még hatékony adag előírása.
A menopauza alatt szükséges hormonpótlást mindenképpen egyénre szabva kell elrendelni, és rendszeres orvosi kontroll mellett lehet biztonságosan.
Hacsak nem túl komolyak a tünetek, néhány életmódbeli váltás megkönnyítheti a mindennapokat.
Hőhullámok és éjszakai izzadás menopauza idején
Mi segíthet?
Alvászavarok menopauza idején
Mi segíthet?
Hangulatzavarok, levertség menopauza idején
Mi segíthet?
Vaginális diszkomfort és szárazság menopauza idején
Mi segíthet?
Vizelettartási zavarok menopauza idején
Mi segíthet?
Elhízás és csontritkulás menopauza idején
Mi segíthet?